Dobrze jest też odgrodzić strefy nieogrzewane od ogrzewanych. Trzeba pamiętać również o ociepleniu płyty balkonowej – w przeciwnym razie będzie to miejsce ucieczki ciepła. Największe straty będzie jednak generował nieocieplony dach, a także stare, wypaczone okna i drzwi.
Nowoczesne materiały termoizolacyjne
Oprócz znanych sposobów ocieplenia domów, jakimi są styropian i wełna mineralna, stosuje się również bardziej nowatorskie metody. Jedną z nich są płyty poliuretanowe (PIR), inaczej ulepszony poliuretan, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Tego typu płyty warstwowe mają bardzo niski współczynniki przewodzenia ciepła λ (wynoszący nawet 0,02 W/(m·K)). Płyty te są odporne na wilgoć i twardsze od styropianu oraz wełny. Inną metodą są aerożele, czyli izolacje z tlenku krzemu, jakie stosuje się np. w kosmosie. Są to lekkie, przezroczysto-mleczne maty, wyprodukowane ze sztywnej piany o bardzo małej gęstości. Składają się w większości z powietrza, mają wyjątkowo dobrą termoizolacyjność i jednocześnie zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną. Aerożele można zastosować w sytuacji, gdy jedyną możliwością ocieplenia domu jest wykonanie termoizolacji od wewnątrz. Spotykamy taką sytuację choćby w przypadku budynków wpisanych do rejestru konserwatora zabytków.
Systemy ociepleniowe
Ocieplenie budynku materiałem termoizolacyjnym to nie koniec prac. Konieczne jest też wykończenie elewacji. Dla wygody i pewności wykonania warto podczas remontu postawić na system ociepleniowy, czyli komplet produktów pochodzący najlepiej od jednego producenta. W jego skład wchodzą w przypadku izolacji ścian: klej do styropianu lub wełny, zaprawa do warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego, preparat gruntujący oraz tynk cienkowarstwowy. W niektórych systemach znajdziemy też materiał izolacyjny, kołki, siatkę oraz farbę elewacyjną. To sprawi, że całość prac przeprowadzimy w pełni kompatybilnymi materiałami.