Chmury

Rozwiązania dla nowoczesnej rodziny – dom inteligentny

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Smart home to dziś coraz częstsze rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Choć kojarzy się z udogodnieniami i komfortem użytkowym oraz automatyką, może też odpowiadać za nasze bezpieczeństwo oraz przynosić oszczędności. (lead)

 

Lista urządzeń w domu jednorodzinnym, które mogą podlegać zdalnemu sterowaniu, ciągle rośnie, dzięki czemu życie mieszkańców staje się coraz bardziej komfortowe. Smart home, czyli inteligentny dom, korzysta dodatkowo z systemów reagujących na obecność ludzi, a także z programowania różnych funkcjonalności, zgodnie z potrzebami domowników. Dzięki wciąż rozwijającym się technologiom, rozwiązania znane z futurystycznych filmów stają się dziś codziennością. Ich istotną zaletą jest to, że mogą przyczynić się do ograniczenia wydatków ponoszonych na energię elektryczną, ogrzewanie i wodę.

 

Proste i wygodne

Najmniej skomplikowanym systemem inteligentnym w domu mogą być sterowniki odpowiadające za włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz nawadnianie ogrodu. Tego typu technologia smart jest w stanie wygenerować oszczędności wynikające z racjonalnego użytkowania energii elektrycznej oraz korzystania z bieżącej wody, o które to dobro naturalne powinniśmy dziś szczególnie dbać.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1758″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Bardziej skomplikowane rozwiązania będą sterowały ekonomiczną dystrybucją energii grzewczej, co zmniejszy koszty jej zużycia. Podstawowe włączniki, przełączniki, czy panele dotykowe, dostosowane są do sterowania manualnego, ale bardziej nowoczesne moduły można obsługiwać zdalnie, dzięki pilotom lub sprzętom współpracującym z routerem Wi-Fi.

Sensory, czyli czujniki

Istotnym elementem instalacji smart home są czujniki. Reagują one na ruch, natężenie światła, dźwięk, zmianę temperatury, wiatr, podwyższoną wilgotność czy deszcz. Instalacją steruje się wykorzystując urządzenia mobilne, np. tablet lub smartfon, na którym zainstalujemy odpowiednią aplikację. W domu inteligentnym możemy korzystać z rozbudowanego systemu pochodzącego od konkretnego producenta lub z produktów kilku firm, pracujących w tym samym standardzie.
Najprostsze sterowniki oświetlenia znajdziemy w gotowych świetlówkach, które przypominają tradycyjne żarówki. Łączą się one bezprzewodowo z centralą, za pomocą której jednym ruchem włączymy, wyłączymy, zmienimy natężenie, a nawet kolor oświetlenia w wielu lampach naraz. Bardziej skomplikowane moduły będą reagować na klaśnięcie rąk czy polecenia wydawane głosem. W domu inteligentnym sterować można też pracą latarni na posesji – np. wyłączać wybrane, zostawiać iluminację w części ogrodu czy intensywniej oświetlać elewację podczas naszej nieobecności. W podobny sposób systemy smart są w stanie kontrolować pracę wielu urządzeń, choćby samobieżnej kosiarki ogrodowej czy robota odkurzającego.

 

 

 

Smart home na straży bezpieczeństwa

Inteligentny dom to nie tylko komfort samoczynnego włączania się ekspresu do kawy o poranku, świateł po zmierzchu w ogrodzie, czy na ganku, gdy na niego wchodzimy. Instalacje typu smart zbierać mogą dużo więcej informacji, które pomagają zadbać o nasze bezpieczeństwo w domu i na posesji. Czujki dymu, gazu, rejestrujące wyciek wody, otwarcie okna, drzwi czy bramy garażowej, poinformują nas, gdy tylko w budynku wydarzy się coś niepokojącego. Z tego względu często wybieraną centralą domowej inteligencji jest właśnie ta alarmowa. Sensory systemu sygnalizacji włamania i napadu, połączone z panelem sterującym, to dziś tylko podstawowa ich funkcjonalność. W ofercie znajdziemy bowiem rozbudowane bazy alarmowe, jednocześnie sterujące automatyką budynku. Pozwolą na kontrolowanie wielu elementów odpowiadających za bezpieczeństwo i jednocześnie komfort użytkowy w domu jednorodzinnym. Ich wszechstronność idzie w parze z oszczędnością, gdyż te same czujniki mogą pełnić kilka funkcji, np. sensory ruchu reagujące na wkroczenie intruza na posesję sterują oświetleniem ogrodowym, a otwarcia okna choćby żaluzjami.

Nowoczesność i ekologia[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1759″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Dziś właściciele domów dążą do tego, by ich nieruchomość spełniała standardy energooszczędności i ekologii. Jest to nie tylko związane z obowiązującymi normami, ale też z potrzebą ograniczania wydatków, które generuje budynek. Największymi z nich są opłaty za prąd i ogrzewanie, dlatego warto przeprowadzić remont domu, by stał się on energooszczędny. Dzięki odpowiedniej termomodernizacji i instalacjom pozwalającym na korzystanie z energii odnawialnej, będzie on generował niższe koszty utrzymania. Dziś możemy uzyskań na tego typu remont dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną. Jeśli wyposażymy dom w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła czy rekuperator, przyniesie nam to w przyszłości oszczędności, a gdy dodatkowo połączymy je z rozwiązaniami smart home, wówczas zysk będzie jeszcze większy. Obecnie nowoczesne systemy sterowania dla domu inteligentnego nie podlegają dofinansowaniu w ramach Programu Czyste Powietrze, jednak z uwagi na coraz większy rozwój instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i wentylacji mechanicznych z rekuperatorem, nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości zostaną one objęte dotacjami.

Oszczędność dzięki smart home

Najnowocześniejsze rozwiązania inteligentne przyniosą oszczędności, które zauważymy dzięki zmniejszającym się rachunkom. Korzystając z timerów, termostatów, sensorów, połączeń bezprzewodowych oraz odpowiednich aplikacji i urządzeń przenośnych, będziemy mogli zdalnie dostosowywać np. ogrzewanie wnętrz czy podgrzewanie wody użytkowej do naszych potrzeb. System smart home jest w stanie też zrobić to za nas. Na czas nieobecności domowników w zimie samoczynnie zostanie obniżona temperatura w wybranych pokojach, a w czasie upałów rozpocznie się w odpowiednim momencie wietrzenie lub klimatyzacja wnętrz. System inteligentnego domu zgasi światło w pomieszczeniach, w których przez dłuższy czas nikt nie przebywa. Wielofunkcyjne czujki, np. połączone z systemem alarmowym okien, przy włączonej funkcji wietrzenia, są w stanie sterować pracą siłownika zaworu, zmniejszając ogrzewanie w grzejniku usytuowanym pod danym przeszkleniem. Dzięki temu energia cieplna nie będzie się marnowała.
System regulacji ogrzewania może być przez nas zaprogramowany lub połączony z aplikacją meteorologiczną, która daje wskazówki dotyczące pogody w konkretnym dniu czy nocy. Doskonale przyda się ona także podczas sterowania instalacją zdalnego podlewania ogrodu – np. nie dopuści, by pracowała ona w czasie deszczu. Pomogą w tym też sensory wilgotności podłoża, wyłączające zraszacze, gdy stan nawodnienia gleby jest zadawalający. Sterowanie inteligentne oświetleniem bywa łączone nie tylko z czujnikami zmierzchu, ale też z aplikacją informującą o wschodach i zachodach słońca w naszej szerokości geograficznej. Poszczególne zadania dla modułów odpowiadających za pracę instalacji w domu mogą być programowane oddzielnie lub podlegać centralnej jednostce sterującej. Ma ona wbudowany procesor i dysk, na którym zapisywane są wybrane ustawienia. Łączy się ona przez aplikację ze smartfonem lub tabletem. Oprogramowanie umożliwia ustawianie nawet bardzo skomplikowanych działań i dowolne połączenie ze sobą różnych urządzeń domowego użytku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Scroll to Top