Dom ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem
Dom ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem
Do niedawna zwracano baczną uwagę głównie na to, by dom był ciepły, czyli dobrze chronił przed wychładzaniem wnętrz. Dziś przy coraz wyższych temperaturach w lecie niezbędne jest dla nas również, by w jego pomieszczeniach panował przyjemny chłód w czasie upałów. Dlatego warto postawić na nowoczesną termoizolację ścian, która spełni oba warunki.
Dom ocieplony – oszczędność i ekologia
Wielu inwestorów prywatnych odkłada remont domu na później z różnych przyczyn, choć najczęstszą są finanse. Jednak prawdziwą oszczędność przynosi dobrze wykonana termomodernizacja, która pozwoli na zmniejszenie wydatków ponoszonych na eksploatację budynku.
.

Odpowiednie ocieplenie domu zmniejszy zużycie energii cieplnej, a jednocześnie wpłynie na poprawę jego wizerunku, dzięki odnowionej elewacji. Koszty takiego remontu przestaną być problemem, gdy postaramy się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Możemy też ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną. Pamiętajmy również, że nasza inwestycja to znaczący krok dla ochrony środowiska.
Ważne materiały ociepleniowe
Wiele domów jednorodzinnych powstałych lata temu ma ściany zewnętrzne o niewystarczającej termoizolacyjności. Do ich ocieplenia możemy zastosować wełnę mineralną lub styropian. Najistotniejsze jest, aby wybrane materiały miały odpowiednie parametry izolacyjne, które zapewnią mieszkańcom komfort termiczny. Zasada jest prosta – im mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła (wartość oznaczona symbolem λ – lambda), tym lepiej. Mimo, że nie ma dziś takiej konieczności, dobrze jest pomyśleć o inwestycji na przyszłość. Od 2021 roku będą bowiem obowiązywać nowe wymagania dotyczące warunków technicznych budynków i minimalnego współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych (oznaczany symbolem U). Obecnie wymagany parametr U to 0,23 W/(m2·K). W przyszłym roku będzie wynosił on 0,20 W/(m2·K). Z tego względu lepiej wybierać cieplejsze materiały lub grubszą warstwę ocieplenia.
Ściany zewnętrzne to nie wszystko
Aby dom był poprawnie ocieplony, konieczne jest też wykonanie termoizolacji fundamentów budynku, stropu nad nieogrzewaną piwnicą oraz stropu pod nieogrzewanym poddaszem.
cienkowarstwowy. W niektórych systemach znajdziemy też materiał izolacyjny, kołki, siatkę oraz farbę elewacyjną. To sprawi, że całość prac przeprowadzimy w pełni kompatybilnymi materiałami.

Dobrze jest też odgrodzić strefy nieogrzewane od ogrzewanych. Trzeba pamiętać również o ociepleniu płyty balkonowej – w przeciwnym razie będzie to miejsce ucieczki ciepła. Największe straty będzie jednak generował nieocieplony dach, a także stare, wypaczone okna i drzwi.
Nowoczesne materiały termoizolacyjne
Oprócz znanych sposobów ocieplenia domów, jakimi są styropian i wełna mineralna, stosuje się również bardziej nowatorskie metody. Jedną z nich są płyty poliuretanowe (PIR), inaczej ulepszony poliuretan, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Tego typu płyty warstwowe mają bardzo niski współczynniki przewodzenia ciepła λ (wynoszący nawet 0,02 W/(m·K)). Płyty te są odporne na wilgoć i twardsze od styropianu oraz wełny. Inną metodą są aerożele, czyli izolacje z tlenku krzemu, jakie stosuje się np. w kosmosie. Są to lekkie, przezroczysto-mleczne maty, wyprodukowane ze sztywnej piany o bardzo małej gęstości. Składają się w większości z powietrza, mają wyjątkowo dobrą termoizolacyjność i jednocześnie zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną. Aerożele można zastosować w sytuacji, gdy jedyną możliwością ocieplenia domu jest wykonanie termoizolacji od wewnątrz. Spotykamy taką sytuację choćby w przypadku budynków wpisanych do rejestru konserwatora zabytków.
Systemy ociepleniowe
Ocieplenie budynku materiałem termoizolacyjnym to nie koniec prac. Konieczne jest też wykończenie elewacji. Dla wygody i pewności wykonania warto podczas remontu postawić na system ociepleniowy, czyli komplet produktów pochodzący najlepiej od jednego producenta. W jego skład wchodzą w przypadku izolacji ścian: klej do styropianu lub wełny, zaprawa do warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego, preparat gruntujący oraz tynk cienkowarstwowy. W niektórych systemach znajdziemy też materiał izolacyjny, kołki, siatkę oraz farbę elewacyjną. To sprawi, że całość prac przeprowadzimy w pełni kompatybilnymi materiałami.