Ekonomiczne ogrzewanie

Ekonomiczne ogrzewanie

Stary system grzewczy w domu jednorodzinnym jest najczęściej nieefektywny, generuje duże zużycie paliwa, a przez to wysokie koszty eksploatacyjne. Przynosi on również szkodę dla środowiska oraz zagraża naszemu zdrowiu. Dlatego należy go zastąpić nowoczesnym urządzeniem.

Chcąc zmodernizować dom oraz ograniczyć wydatki na ogrzewanie, warto wymienić wysłużony kocioł na paliwo stałe, na nowe źródło ciepła, bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Szybko przekonamy się, że nowoczesne systemy grzewcze charakteryzują się dużo większą sprawnością, dają lepszą kontrolę nad ich pracą oraz wygodę obsługi. Przede wszystkim jednak zapewniają one pożądany komfort termiczny, przy zużyciu dużo mniejszej ilości paliwa, niż stare źródła ciepła na paliwo stałe. Wymiana kotła nie jest kłopotliwa, przebiega sprawnie i przynosi długotrwałe korzyści.

Planujemy wymianę źródła ciepła

Jeśli do tej pory korzystaliśmy z kotła opalanego węglem, czas najwyższy przejść na rozwiązanie przyjazne dla środowiska. W Krakowie nie wolno już używać tego surowca do celów grzewczych, a niebawem zakaz w kraju zostanie rozszerzony. Dlatego już dziś pomyślmy o wymianie źródła ciepła w naszym domu.
Optymalnym rozwiązaniem będzie podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Wówczas elektrociepłownia zacznie dostarczać nam ciepłą wodę do obiegu centralnego ogrzewania i do instalacji wody użytkowej. Planując prace modernizacyjne należy więc zacząć od sprawdzenia, czy takie rozwiązanie jest możliwe w naszej okolicy. Jeśli nie, musimy wymienić kocioł na nowoczesny i ekologiczny. Warto pamiętać, że nowe źródło ciepła o odpowiedniej mocy najlepiej jest dobrać już po zakończeniu prac termomodernizacyjnych, takich jak ocieplenie budynku oraz wymiana starych okien i drzwi.

Pompa ciepła, piec elektrodowy i grzejniki na podczerwień

Ekologicznym i najbardziej ekonomicznym spośród nowoczesnych rozwiązań jest pompa ciepła. Odbiera ona energię z gruntu, wody lub powietrza i używa jej do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Choć koszt takiej instalacji jest wysoki, korzystanie z darmowej energii odnawialnej da nam w przyszłości duże oszczędności.

Nowoczesnym źródłem ciepła są też (na razie jeszcze mało popularne), piece elektrodowe. Funkcjonują na zasadzie przepływowego ogrzewania wody w instalacji C.O.. Mimo, że wymagają zastosowania prądu, mogą okazać się najtańszym urządzeniem dostępnym na rynku. Wystarczy, że energię do ich zasilania będziemy pozyskiwać z promieniowania słonecznego (dzięki mikroinstalacji fotowoltaicznej).

Podobnie nowatorskim rozwiązaniem jest wykorzystanie w celach grzewczych podczerwieni, czyli stosowanego w lecznictwie, dobroczynnego dla człowieka, promieniowania cieplnego. Jego źródła dają zrównoważoną temperaturę w pomieszczeniach, gdyż ogrzewają bezpośrednio ściany i posadzki kumulujące ciepło. Promienniki można zainstalować pod okładzinami, dzięki czemu są niewidoczne lub w formie odkrytej, co pozwoli na szybsze przeprowadzenie prac instalacyjnych. Z analiz wynika, że tego typu nowoczesne i zdrowe rozwiązanie (w porównaniu z tradycyjnymi formami ogrzewania), przynosi wyraźne oszczędności w domowym budżecie.

Kocioł na gaz

Urządzenie na paliwo stałe można zamienić na kocioł gazowy. Wielu inwestorów decyduje się na takie źródło ciepła. To propozycja ekonomiczna, jeśli mamy możliwość przyłączenia się do sieci gazowej. Koszt kotła tego typu, w porównaniu z innymi źródłami ciepła, również nie jest wysoki. Oczywiście cena gazu ziemnego będzie przewyższała koszt paliwa stałego, jednak dzięki systemowi kondensacyjnemu urządzenia, uzyskamy więcej ciepła z tej samej ilości paliwa, niż był w stanie wytworzyć kocioł gazowy starego typu. Ponadto dużą zaletą nowoczesnego urządzenia jest jego wysoka funkcjonalność i bezobsługowość.

Jeśli w naszej okolicy nie ma sieci gazowej, możemy wybrać ogrzewanie gazem płynnym. W tej sytuacji musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami indywidualnego przyłącza i zbiornika, na który należy przewidzieć miejsce na posesji. Trzeba będzie też pilnować regularnego uzupełniania zasobnika, czyli zamawiać na czas dostawę. Weźmy także pod uwagę, że gaz płynny jest droższy od ziemnego. Niemniej, kocioł tego typu nadal będzie lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż węglowy.

Ogrzewanie olejowe

Bezobsługowym urządzeniem będzie również nowoczesny kocioł kondensacyjny na olej opałowy. W przeciwieństwie do starych modeli nie wydziela on szkodliwych substancji, jest tym samym bardziej ekologiczny i ma wyższą sprawność. Do zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego zużywa on mniej paliwa, niż standardowy kocioł olejowy. Odpowiednio dobrany zbiornik na paliwo wymaga uzupełniania jedynie raz w roku, co sprawia, że jest to rozwiązanie niezwykle wygodne. Możemy go umieścić w domu lub zakopać w gruncie na posesji. Koszt kotła na olej opałowy jest wyższy niż gazowego.

Kocioł na paliwo stałe

Jeśli z jakichś względów nie da się zrezygnować z paliwa stałego, stare i nieefektywne źródło ciepła najprościej jest wymienić na nowy, spełniający wymagania ekoprojektu, kocioł na ekogroszek lub pellet. Takie urządzenie będzie bardziej nowoczesne i ekologiczne. Należy wówczas wybrać kocioł z podajnikiem i zasobnikiem, który działa automatycznie, czyli sam się rozpala, czyści i wygasza. Jednak naszym zadaniem nadal pozostanie uzupełnianie kotła w opał stały. Nie będziemy musieli wykonywać tego sami, jeśli wybierzemy nowoczesne urządzenie na paliwo płynne lub gazowe.


Pamiętaj!
 Na wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, ekologiczne i spełniające najwyższe normy, możesz otrzymać dofinansowanie dzięki rządowemu programowi „Czyste Powietrze” lub ulgę podatkową.

Scroll to Top
Przewiń do góry