Czyste powietrze w mojej gminie

Wspólna akcja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz branżowego portalu WysokieNapiecie.pl na temat dobrych praktyk wybranych miejscowości, gdzie walka ze smogiem nabrała realnego kształtu.

W cyklu publikacji (VII-X 2020 r.) głos zabierają ludzie, którzy w mniejszych miastach i miasteczkach borykają się z problemem zanieczyszczonego powietrza i chcą to zmienić. Poznajcie z nami te historie:

Bez samorządów nie będzie czystego powietrza

W Skawinie zimą nieba nie widać

Ekosłupek w szkole czyli jak gminy walczą ze smogiem

W Miechowie walczą ze smogiem i szukają pieniędzy

Perła księżnej Daisy walczy ze smogiem

Dzieci z Rybnika mają węgiel we krwi. Dosłownie

Walka ze smogiem to walka o serca i umysły mieszkańców

Zadbaj o swój kawałek nieba

„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Klimatu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!” . Ma ona nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, od którego zależą nasze zdrowie i stan środowiska.

Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Dlatego poprzez kampanię zachęcamy Polaków zarówno do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i do ocieplenia domów. Przypominamy też, jak uzyskać wsparcie na realizację tych działań z Programu Czyste Powietrze. Dzięki tym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości czystszym, zdrowszym powietrzem, ale także na oszczędności w domowym budżecie.

W ramach kampanii emitowane są również spoty i audycje radiowe dla dzieci. Powstała też strona internetowa, na której znalazły się m.in. informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące Programu „Czyste Powietrze”.