Planując remont budynku powinniśmy mieć na względzie jego termomodernizacje

Planując remont budynku pomyśl o termomodernizacji

Planując remont budynku powinniśmy mieć na względzie jego termomodernizację. Dzięki tak ukierunkowanym pracom nasz odnowiony dom stanie się bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Budynki energooszczędne charakteryzują się mniejszym zużyciem energii oraz zminimalizowanymi stratami ciepła, w porównaniu do domów wznoszonych w technologii tradycyjnej pozbawionych ocieplenia przegród budowlanych, nowoczesnej stolarki okiennej czy drzwiowej ,a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Właściciele takich nieruchomości mają szansę na ograniczenie kosztów ich utrzymania. Jeśli więc planujemy gruntowny remont domu, warto rozważyć termomodernizację, która będzie miała na celu zwiększenie jego energooszczędności.

Bryła budynku

Zwróćmy uwagę, że wznoszone obecnie budynki energooszczędne charakteryzują się zwartą i prostą konstrukcją. Dlatego nawet jeśli nasz dom jest wiekowy i wydaje się być przestarzały, może okazać się, że jego bryła ma kształt zbliżony do nowopowstających obiektów mieszkalnych. Będąc zatem właścicielem starego typu budynku o kształcie prostopadłościanu przykrytego dwuspadowym dachem, wystarczy go jedynie docieplić, aby dobrze izolował przed stratami ciepła i spełniał założenia domu energooszczędnego.

Ocieplenie i izolacja przeciwwilgociowa

Wiele starych domów nie miało wykonanej odpowiedniej izolacji fundamentów, ponieważ nie stosowano wówczas rozwiązań bitumicznych, a stropu piwnic nie ocieplano. Zawilgocone ściany mogą być przyczyną podciągania wody wyżej i degradacji murów. Myśląc zatem o termomodernizacji trzeba zacząć od podstaw, czyli od wykonania odpowiedniego drenażu wokół domu, osuszenia fundamentów i ścian zewnętrznych przylegających do gruntu, zastosowania izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i ścian  oraz  ocieplenia stropu nad  nieogrzewaną piwnicą.

Ściany zewnętrzne, stropy nad ostatnią kondygnacją, podłoga na gruncie, dachy, stropodachy to następne elementy wymagające termoizolacji. Odpowiednio ocieplone staną na straży ciepła ogrzewanych pomieszczeń, a w upale zapobiegną ich przegrzewaniu. Skupiając się na termoizolacji przegród budowlanych, nie można pominąć miejsc większej ucieczki ciepła, czyli tak zwanych mostków termicznych, które wymagają szczególnej uwagi podczas prowadzenia prac ociepleniowych. Są to np. okolice okien, drzwi zewnętrznych, płyty balkonowej czy tarasu nad pomieszczeniem mieszkalnym.

Nowoczesne okna i drzwi zewnętrzne

Budynek będzie energooszczędny tylko wówczas, gdy jego termomodernizację przeprowadzimy całościowo, dlatego samo ocieplenie przegród zewnętrznych nie da nam wiele, jeśli w domu mamy stare i nieszczelne okna. Nowoczesna stolarka otworowa to produkty energooszczędne, które mają zarówno ciepłe ramy, jak i doskonale izolujące pakiety szybowe. Zwróćmy uwagę, że okna coraz częściej wymienia się na większe, wręcz wielkoformatowe. To dobre rozwiązanie, gdy energooszczędna stolarka  okienna o dużej powierzchni wstawiana jest na elewacji dobrze nasłonecznionej (najlepsza będzie strona południowa, ale też południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia). Przez ich taflę promienie słoneczne są wówczas w stanie nagrzewać i doświetlać wnętrza. Powinny to być pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, jeśli więc rozkład w naszym domu jest inny, remont to dobry moment na zmianę. Trzeba tylko pamiętać o niezbędnych latem przesłonach panoramicznych przeszkleń. Podwójną funkcję: pozyskiwania energii słonecznej i doświetlenia na poddaszu, spełnią energooszczędne okna połaciowe. Pamiętajmy, że w budynku energooszczędnym minimalizuje się liczbę otworów od strony północnej, dlatego warto podczas remontu zrezygnować ze zbędnych okien i drzwi lub zmniejszyć światło koniecznych do pozostawienia (stolarka musi mieć wysoką izolacyjność cieplną).

Energooszczędne ogrzewanie i wentylacja

Stare, nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe musimy wymienić na energooszczędne, aby termomodernizacja naszego budynku była kompletna. Dobrze jest rozważyć rozwiązania bardziej ekologiczne, takie jak choćby kocioł gazowy, którym z powodzeniem zastąpimy kocioł na paliwo stałe. Najbardziej ekonomicznym w eksploatacji będą urządzenia korzystające z energii odnawialnej, takie jak pompy ciepła współpracujące z panelami fotowoltaicznymi, produkującymi darmowy prąd. Wentylację grawitacyjną warto wymienić na nowoczesną, czyli z rekuperatorem, który odzyskuje ciepło z zużytego, odprowadzanego na zewnątrz powietrza i ogrzewa nim napływające z zewnątrz świeże.
Aby optymalnie zaplanować i przeprowadzić termomodernizację budynku, powinniśmy wykonać jego audyt energetyczny. Pamiętajmy też, że na remont prowadzący do poprawy efektywności energetycznej budynku mieszkalnego jednorodzinnego możemy teraz ubiegać się o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną, przy spełnieniu odpowiednich warunków.

Scroll to Top